zobrazit:

Focusrite Scarlett 2i2 - externí USB zvuková karta

Focusrite Scarlett 2i2 je externí USB zvuková karta se dvěma vstupy a dvěma výstupy.

Těmito slovy vás přivítá výrobce na svém webu, tak se pojďme podívat, co tím má asi na mysli. Pokud jste to ještě nepostřehli, pak vězte, že se budeme bavit o externí zvukové kartě od firmy Focusrite.

Firma nepatří možná mezi nejznámější, ale zároveň se určitě nejedná o nějakou zapadlou dílničku s malovýrobou. Pokud bych měl odhadovat, troufl bych si říci, že v povědomí budete mít nejspíše jejich zvukovky řady Saffire, novinkou je právě řada Scarlett. 2i2 je tou nejmenší, která bude zároveň předmětem našeho zkoumání, většími sestrami jsou pak 8i6 a 18i6. To magické označení neznamená nic jiného, než počet vstupů a („i“) počet výstupů.

Osobně si myslím, že se jedná o designově opravdu povedenou věc a celkově působí bytelně. Šasi je poměrně silný hliníkový plech, veškeré ovladače plastové a pohodlně přístupné. Pokud budeme mluvit o mobilním využití, bude třeba určité opatrnosti, neboť knoflíky nejsou nějak kryty (daň za pohodlný přístup), takže při drsnějším pádu nebo nevhodném převozu hrozí jejich ulomení. Na druhou stranu ale nebudete mít problém s úhlovými konektory nebo s přístupem k příslušným zdířkám, jak tomu někdy bývá ve snaze dosáhnout co nejkompaktnějšího řešení. Čtyři gumové nožičky se pak starají a stabilní a nedrnčící postavení na stole.

Příjemnou záležitostí jsou také oba vstupy. U obou máte možnost volby mezi linkovým, mikrofonním nebo nástrojovým vstupem realizovaným pomocí kombo XLR/6,3 mm TRS konektorů. Lze tedy připojit libovolné kombinace nebo si vstupy můžete v softwaru namapovat jako jeden stereo vstup a opět volit mezi linkovou a mikrofonní úrovní. Výstup tvoří dva symetrické 6,3mm TRS konektory.

Komunikaci s počítačem a zároveň také napájení karty zajišťuje USB 2.0 port. Součástí balení je samozřejmě DVD s ovladači a tady jdou výrobci s dobou. Podporovány jsou platformy Mac OS X, Windows 7 a Windows XP (pouze v 32bitové verzi), Windows Vista oficiální podporu nemají. Na DVD dále naleznete Ableton Live Lite 8 a balík plug-inů přímo od Focusrite, jehož součástí je kompresor, gate, ekvalizér a reverb. Před jejich použitím je nutné balík nejprve aktivovat, a to buď online nebo offline. Instalace karty je bezproblémová (testováno na Windows XP) a myslím, že není třeba ji popisovat.

Po nastavení ve vašem oblíbeném produkčním nástroji můžete volit kvalitu záznamu až do vzorkovací frekvence 96 kHz při maximální hloubce 24 bitů. Myslím, že dostatečná záležitost. Zajímavá jsou okruží z LED diod kolem potenciometru Gain, které vás informují o vybuzení vstupů. Samozřejmě se jedná o barevný přechod od zelené přes žlutou do červené. Ovladač výstupní hlasitosti připomíná nějakou hi-fi komponentu, nicméně opět chválím. Rozhodně příjemnější záležitost než běžný ovladač o průměru propisky. Poslední, čím čelní panel disponuje, je sluchátkový výstup (s vlastním ovladačem hlasitosti), spínač fhantomového napájení (společný pro oba vstupy) a přepínač monitoringu Direct Monitor.

Čili jak to uzavřít? Cynik by asi řekl „prostě zvukovka“ a v zásadě by s ním šlo i souhlasit. Ostatně, vše už bylo vymyšleno, a co na takovém zařízení udělat jinak, že? Každopádně pokud si kartu pořídíte, myslím, že zklamaní nebudete. Podle mého na domácí nebo mobilní nahrávání ideální záležitost, použitelná kdekoliv, kde nepotřebujete současně nahrávat více stop. Jako přednost vidím určitě tu variabilitu vstupů, to všechny karty této kategorie nemají. Někdy máte k dispozici třeba jen jeden mikrofonní vstup a k němu linkový apod. Myslím, že nakonec i ta cena je férová :-)

rozměry: 45 x 175 x 100 mm (v x š x h)

hmotnost: 0,6 kg

počet vstupů: 2x Neutrik XLR/6,3 mm TRS kombo

počet výstupů: 2x 6,3 mm TRS

fantomové napájení: 48 V, společné pro oba vstupy

připojení k PC: USB 2.0

sluchátkový výstup: 6,3 mm TRS

direct monitoring: ano

napájení po USB: ano

podporované platformy: Mac OS X 10.6.5 Snow Leopard (32/64 bit) a vyšší/10.7 Lion, Windows 7 (32/64 bit)/XP SP 3 (32 bit)

příslušenství: DVD s ovladači, Ableton Live Lite 8, Focusrite Scarlett Plug-in Suite, USB kabel

Klady: 
konstrukce
variabilita vstupů (mikrofon/linka/nástroj)
design
Zápory: 
při restartu počítače lupance do monitorů (bohužel neduh i jiných zvukových karet)
Autor: 
Michal Snížek