zobrazit:

Fernandes Monterey Deluxe Tremolo Sustainer - Les Paul s tremolem Floyd Rose a sustainerem

Fernandes Montrey Deluxe Tremolo Sustainer je elektrická kytara tvaru Les Paul s tremolem Floyd Rose a sustainerem. Vyrábí se v Koreji, orientační cena je 18 300 Kč s DPH.

V dnešním testu si představíme elektrickou kytaru původem japonské firmy Fernandes, konkrétně model série Monterey s označením Deluxe Tremolo Sustainer. Hned na začátek se sluší říci, že tento model stojí v dnešní nepřeberné nabídce elektrických kytar rozhodně za povšimnutí, a to nejen díky svému unikátnímu komponentu - Fernandes Sustaineru. Pojďme se tedy na kytaru podívat zblízka.

Provedení

Montrey Deluxe je kytara tvarově vycházející z klasického Les Paula. Testoval jsem kus v barevném provedení Wine Red Satin (vínově červený, na omak skutečně téměř „saténově“ hladký povrch), které působí dojmem spíše vintage designu. Model se vyrábí ještě v provedení černém, to naopak (minimálně na obrázku) vypadá velmi moderně a fešně. Tělo a lepený krk nástroje jsou vyrobeny z mahagonu, top je z obláčkově vlnkovaného javoru. Hmatník s 22 jumbo pražci je vyroben z palisandrového dřeva a osázen orientačními značkami z šně ve tvaru lichoběžníku. Menzura nástroje odpovídá 628 mm. Kytara je osazena aktivním humbuckerem  EMG-81 u kobylky a zařízením Fernandes Sustainer u krku - zvukové i konstrukční vlastnosti obou si vzápětí popíšeme podrobněji. Nyní ale pojďme dokončit popis nástroje. Ovladače, které nalezneme na těle kytary, jsou Volume, Tone, trojpolohový přepínač umístěný na vrchu à la Les Paul a dva minipřepínače, kterými se ovládá sustainer - první je On/Off a druhým vybíráme ze dvou módů sustaineru. Nástroj dále disponuje ladicí mechanikou die cast a konečně dvojzvratným tremolem Floyd Rose se zamykatelným nultým pražcem. Tolik zevrubný popis, nyní si pojďme na kytaru zahrát a pozastavit se u výrazných rysů této krasavice.

Jak se na ni hraje

Fernandes Sustainer je originální zařízení, které na kytaře najdeme místo snímače u krku. Jde o elektromagnetický obvod napájený devítivoltovou baterií a který, stručně řečeno, prodlužuje sustain a dozvuk tónu či akordu na nekonečně dlouhou dobu. Pomocí dvou switchů můžeme zařízení zapnout či vypnout a také přepínat mezi dvěma režimy - Natural (zahraný tón trvá v té podobě, ve které jsme jej zahráli, dokud neutlumíme struny) a Harmonic (po několika vteřinách chytí feedback kvintu od zahraného tónu). V kombinaci s aktivním humbuckrem EMG-81, který disponuje silným výstupem vhodným pro sólovou hru, nabízí tento nástroj opravdu výrazný zvuk prostý jakýchkoliv rušivých vlivů, bohatý a plný jak při čisté hře, beglajtech, tak při sólování.  

Na kytaru se sustainerem jsem si zahrál poprvé a musím přiznat, že mě to velmi bavilo. A jsem přesvědčen, že to bude bavit všechny sólové kytaristy, kteří se vyžívají v práci s tónem a rádi vládnou nad zpětnou vazbou. Přičemž krásně harmonický feedback si chytíte kdekoliv a kdykoliv se vám zachce a můžete si také vesele vazbit ve svém domácím nahrávacím studiu, aniž by na vás ze všech stran tloukli sousedé. A nesmíme zapomenout na uzamykatelné dvojzvratné tremolo, bez kterého by tato kytara nebyla úplná. Sustainer totiž k jeho použití přímo vybízí a zaručuje opravdu maximální radost ze hry.

Závěr

Bylo mi opravdu velkým potěšením si na tento vynikající nástroj zahrát a jednoznačně jej doporučuji především sólovým kytaristům.

tělo: mahagon, top vlnkovaný javor

krk: mahagon, lepený

hmatník: palisandr

menzura: 628 mm

ladicí mechanika: die cast

pražce: 22 jumbo

snímače: 1 x aktivní EMG-81, 1 x Fernandes Sustainer

ovladače: 1 x Volume, 1 x Tone, třípolohový přepínač snímačů, Sustainer On/Off Switch + Mode Switch

kobylka: Floyd Rose Licensed Tremolo

barva: Wine Red Satin

Historie společnosti Fernandes se datuje od roku 1969, kdy v Japonsku začíná se stavbou flamenco kytar. Následně rozšiřuje výrobu o akustické i elektrické kytary, baskytary a zesilovače. Postupem času se stává největším výrobcem kytar v Japonsku a v roce 1992 přesouvá svou výrobu do Los Angeles, kde potvrzuje svůj úspěch nabídkou kvalitních nástrojů za přijatelné ceny. V devadesátých letech firma patentuje výraznou inovaci zvuku elektrických kytar, tzv. Fernandes Sustainer - originální zařízení ovlivňující zpětnou vazbu a doznívání nástroje. Na kytary Fernandes hrají např. Dave Navarro (Red Hot Chilli Peppers, Nine Inch Nails) nebo Duff McKagan (Guns ‘n’ Roses, Velvet Revolver).

Klady: 
design
hratelnost
zvuk
sustainer
Zápory: 
vyšší cena
Autor: 
Ondřej Toul