zobrazit:

Efektové signature činely Meinl - Benny Greb a Matt Halpern představují své vysněné nástroje

Kombinované činely (stack) ze série Artist Concept. Jedná se o podpisové modely Matta Halperna a Bennyho Greba, které doplňují dříve představené nástroje podepsané jmény Anika Nilles, Thomas Lang, Matt Garstka a Luke Holland. Činely jsou dodávané s certifikátem pravosti vlastnoručně podepsaným příslušným firemním hráčem a v případě Crasher Hats také s kvalitním ramenem na přídavnou hi-hatu.

Novinkou v katalogu Meinl pro rok 2017 byly čtyři podpisové modely činelů stack vyvinutých ve spolupráci s firemními hráči Lukem Hollandem, Anikou Nilles, Thomasem Langem a Mattem Garstkou. Na podzim přidává Meinl do série Artist Concept další dva modely. Autory jsou Benny Greb a Matt Halpern a jedná se o nástroje vyvinuté na míru do vysoce moderní muziky, kterou oba bubeníci nejen hrají, ale taktéž sami skládají.

 

Německý výrobce činelů a perkusí Meinl se nespoléhá jen na své inženýry a vývojáře, ale rozšiřuje svůj sortiment v úzké spolupráci s firemními hráči, kterých za poslední roky nabral úctyhodné množství. Filosofií Meinlu není jen vyrábět zboží na základě poptávky bubenické komunity, ale zároveň podporovat současné trendy a podílet se na vývoji hudby jako takové. Je třeba uznat, že výběr hráčů, se kterými Meinl spolupracuje, je úctyhodný, protože kapely jako Animals as Leaders, Periphery nebo Moving Parts jsou skutečně projekty, které určují tep doby. Moderní přístup se odráží i ve volbě modelů, které série Artist Concept obsahuje. Jedná se totiž kromě jedné výjimky o činely stack, to znamená o dva nebo více činelů položených na sebe za účelem dosažení kratšího a špinavějšího zvuku. Stacky se zvukově nacházejí na pomezí činelů hi-hat, crash a china, a v posledních letech dochází k jejich masovému rozšíření. Jedinou výjimkou z konceptu je nástroj Bennyho Greba, který je ovšem ještě podivnější. A proč váhat, pojďme si o něm rovnou něco říct.

 

 

Osmipalcový Crasher Hats

Když se na důvěřivého autora recenze vysypala z igelitky Meinl o rozměru 20 x 20 centimetrů hned čtveřice miničinelů, byl chvíli na rozpacích. O to víc, že tři z nich jsou opravdové činely a čtvrtá část je plechový disk s vyříznutýmm středovým kruhem. S pomocí internetu se však součásti rychle podařilo poskládat správně a nutno říct, že po čase by na to člověk přišel i sám, protože ten správný zvuk stack-hi-hatky vznikne právě při jednom konkrétním sestavení.

 

Jak Matt Halpern, tak Benny Greb jsou velmi pozoruhodní svou extrémně uvolněnou technikou a dynamickým přístupem ke hře na bicí. Obzvlášť pro Halperna je perfektní zvládnutí pohybů zásadním tématem a nejedná se jen o úderovou techniku, ale hlavně o čas mezi údery, o celkovou pozici a pohyby za soupravou. Shrnuto jeho oblíbeným heslem, „the way you move is the way you groove“.

 

A nutno po dlouholetých zkušenostech s vlastnoručně sestavovanými stacky říci, že pečlivě nadesignovaný nástroj má také něco do sebe. I přes velmi malý průměr nástroje je zvuk Crasher Hats dosti temný a hutný a méně pozorný posluchač by si při doprovodech ani nevšiml, že se nejedná o klasickou čtrnáctipalcovou hi-hatku. Charakter nástroje je skutečně velmi příjemný, nijak nevyčnívá, a přitom nezaniká a vytváří sonické pozadí, které spojuje ostatní zvuky soupravy v jeden celek, na jehož podkladu může zbytek kapely stavět své harmonie a melodie. Ať už na ni budete hrát doprovody nebo ji kombinovat s primární hi-hatkou, popřípadě používat ke středně hlasitým akcentům, vždy bude slyšet tak akorát. Záměrně jsem ji testoval v rámci velmi různorodé sestavy činelů a nutno říct, že takřka vždycky zapadala. Stručně řečeno, jedná se o nástroj, na který je radost hrát, a to je nejdůležitější.

 

 

Osmnáctipalcový Double Down Stack

Signature činel Matta Halperna je poněkud tvrdší kalibr, stačí si pustit Bennyho Grebfruit a pak Periphery, kde bubnuje Matt, a jistě poznáte proč. Jedná se o kombinaci sedmnáctipalcového crashe a osmnáctipalcové chiny z řady Byzance a již tyto rozměry předznamenávají poněkud hlučnější výsledek. U stacku samozřejmě vždy záleží na míře přitažení činelů k sobě, ovšem Double Down stack je jasně určený spíše k prorážení hradby zkreslených kytar než pro jemně vybarvené doprovody. Tón nástroje je spíše vyšší právě pro zajištění vyšší průraznosti, ovšem stále je zde přítomen dostatek hlubších frekvencí, aby nástroj nebyl tak ukřičený jako například levné stacky z řady HCS. Podobně jako u Bennyho Crasher Hats se jedná o velmi vyvážený nástroj, který vytváří příjemný podklad, na kterém lze stavět libovolné rytmické pyramidy. Podstatná výhoda tohoto setu je ještě jedna, a to že se skládá z celkem kultivované číny a hlavně krásného temného činelu crash. Přiznám se, že podstatnou část času, kdy jsem měl činely k dispozici, visel každý na vlastním stojanu a poctivě plnil svůj původní účel.

 

 

Závěrem

Série Artist Concept firmy Meinl jsou činely, které by měl každý moderně smýšlející bubeník minimálně vyzkoušet. Krásně se na nich ukazuje, že sestavit opravdu kvalitní stack není tak jednoduché, obzvlášť pokud máte konkrétní požadavky na výsledek. Samozřejmě je dobré experimentovat s vlastními činely, ovšem v těchto nástrojích máte jistotu dobrého výsledku a ušlechtilosti, kterou poskládáním náhodných činelů ze zkušebny těžko dosáhnete. Samozřejmě, všechno má svoji cenu a pohled na cenovku blížící se třinácti tisícům v případě Crasher Hats a přesahující patnáct tisíc za Double Down Stack je jediným negativem jinak krásných, ušlechtilých a univerzálních činelů.

 

 

Ceny
8” Crasher Hats 12 990 Kč
18” Double Down Stack 15 490 Kč

 

Klady: 
Oba činely jsou velmi univerzální, Bennyho model obzvlášť.
Vyvážená průraznost a kultivovanost obou činelů.
Možnost rozdělit Double Down Stack.
Zápory: 
cena
Autor: 
Matěj Kubíček