zobrazit:

Eden WTDI - pre-amp pro baskytaru

Eden WTDI je pre-amp pro baskytaru, který nabízí tři pásmové korekce, dva filtry, compressor, enhancer a XLR linkový výstup. Je vyráběný v Číně a u nás se prodává za 2980 Kč.

Předmětem tohoto testu je užitečný pre-amp/direct box od renomované firmy EDEN určený především pro baskytaru.

Test této krabičky byl dobře načasován a doslova se mi trefil do mého pre-ampového období. S pořízením nového nástroje jsem na poli pre-ampů trochu laboroval, a tak jsem test této sympatické krabičky uvítal s otevřenou náručí. Jsem čerstvý majitel podobného zařízení, které má více možností, ale při srovnání s typem Eden WTDI jsem zjistil, že oba poskytují trochu jiný zvukový charakter.

Konstrukce

Nejprve začnu s tím, o čem si myslím, že není zrovna konstrukčně povedené, ale jde o detaily, které někomu nemusí vadit, respektive dá se i s těmito nedostatky žít. Docela protivná mi přijde modrá LED kontrolka oznamující to, že zařízení je v provozu. Po zastrčení do elektrické sítě tedy svítí permanentně. Bohužel její světlo je tak ostré, že vlastně znemožní vysledovat nastavení knoflíků, které mají černý lesklý povrch. Navíc je poloha knoflíku označená jen drážkou na boku knoflíku, která vyúsťuje na vrcholu knoflíku v malý, těžko viditelný bod. Další věc, která může někomu vadit, je to, že pre-amp nabízí napájení pouze pomocí napáječe. Na druhou stranu bude spousta uživatelů, kteří právě toto uvítají. Co se designu a konstrukce týče, jde o pěkný a čistě zpracovaný výrobek. Panel pod potenciometry je z obdobného kartáčovaného zlatavého plechu, kterým jsou vybaveny i ostatní zesilovače a pre-ampy od firmy Eden. Potenciometry jsou v následujícím uspořádání: Horní řada knoflíků ovládá EQ, začnu z leva: Bass, Mid, Treble, mezi knoflíky potenciometrů nalezneme ještě tlačítko pro zvýraznění basů a druhé pro volbu jiné frekvence středů. Dolní řada je uspořádaná takto: Gain, Enhance, Compressor, Master. Na obvodě krabičky naleznete jack pro vstup a výstup, zástrčku pro adaptér a výstup XLR, doplněný tlačítkem pro volbu Ground/Lift. Pre-amp se spíná klasickým nožním spínačem doplněným o indikaci LED diodou, která ale může mnohé zmást, přestože signalizace zapnutí/vypnutí pre-ampu je popsána jasně. Takže pokud kontrolka svítí, pre-amp je vyřazen! (tzn. je v režimu bypass). Pokud kontrolka nesvítí, je pre-amp zapnutý. Je zažité, že pokud něco svítí, znamená to, že je to zapnuto, ale jde opět o věc na kterou si lze zvyknout. Osobně mi to přijde trochu nepraktické, hlavně tehdy, pokud máte víc efektů, potom musí hlava šifrovat, jakou má tedy určitá krabička vlastně signalizaci.

Zvuk

I v tomto případě jsem s pre-ampem odehrál část představení. Myslím že pokud člověk začne v tomto směru laborovat, je nutné vyzkoušet si zařízení přímo na koncertě. Je rovněž otázkou, jestli se s novým prvkem ztotožníte i po pár týdnech užívání. Eden WTDI mne zvukem mile překvapil, při nastavení EQ „na rovno“ zvuk neztratí svůj původní charakter, ale získá hutnost a jakoby prostor, řekněme „nádech elektronky“. Dobře funguje přidání určité frekvence, korekce je velmi vkusná a jemná. Osobně jsem se od středové polohy odchyloval jen velmi jemně. Funkce Enhance a Compressor jsou navržené jednoduše a celkem vkusně, osobně jsem tyto prvky nepoužil. Compressor je v pohodě, ale těžko bude konkurovat kompresorům od firem Maxon, EBS nebo Demeter.

Takže?

Myslím, že WTDI mohu vřele doporučit tomu, kdo hledá pre-amp, který by „zaktivnil“ jeho pasivní nástroj. Pre-amp můžete ale používat i s nástrojem aktivním, nepřišlo mi, že by se další korekce s těmi ostatními nějak hádaly. Kdo hledá krabičku pro nakopnutí signálu nebo prostě možnost dalšího kanálu, pro toho je zde myslím kvalitní a vkusně vyladěný výrobek. Osobně nemám zkušenost, respektive nikdy jsem (až na pár výjimek) nehrál na aparáty firmy Eden, ale na zahraničních basových fórech je WTDI vyzdvihován právě pro svůj pro Eden charakteristický zvukový otisk. V porovnání s pre-ampem, který v současnosti používám, musím přiznat, že Eden WTDI je transparentnější a korekčně přirozenější. Na druhou stranu ho nelze používat jako domácí cvičítko s možností připojení externího audio zdroje, nemá dva kanály, chybí mu některé další užitečné funkce, ale zkrátka tato krabička je koncipovaná jinak a její cena je i víc než poloviční. Tento komentář v závěru testu berte jen jako mé vnitřní řešení toho, proč si nemám pořizovat další pre-amp :-). Není nic jednoduššího, než si WTDI vyzkoušet na prodejně, porovnat ho s obdobnými výrobky, třeba od Forera, EBS, MXR, SansAmp atd.

Eden na svých stránkách uvádí, že tento výrobek je vlastně uskutečněním myšlenky vydestilovat Eden esenci do malého balení, takže lze toto zařízení popsat jako „panák od Edena“.

rozměry (mm): 115(š) x 60(v) x 92(h) mm

hmotnost: 450 g

ovládání: Gain, Enhance, Compression, 3 pásmový EQ, Volume, Bass Boost a Mid Boost

vstup: 6,3 mm jack

výstupy: 6,3 mm jack, XLR (Ground/Lift)

true-bypass: ano

napájení: 12-18 V, adaptér (součástí balení)

Klady: 
zvuk
konstrukce
zpravování
cena
Zápory: 
příliš ostrá a trochu nesrozumitelná světelná signalizace
Autor: 
Zdeněk Wimpy Tichota