zobrazit:

EarthQuaker Devices Interstellar Orbiter - analogový, ručně vyrobený kytarový efekt

Interstellar Orbiter je analogový, ručně vyrobený kytarový efekt americké firmy EarthQuaker Devices. Cena je 8758 Kč.

 

Hola, kytaristé, pokud si přečtete název krabičky utažské firmy EarthQuaker Devices, bude zcela jasné, že nepůjde o běžný efekt typu overdrive nebo flanger. Jak už jsme u EarthQuaker Devices zvyklí, bude opět něco tak trochu jinak a trochu výjimečné. Dnes se tedy necháme unést jejích tzv. mezihvězdným raketoplánem.

Co je, co umí, k čemu a pro koho by mohl být Interstellar Orbiter?

Pokud se podíváte do popisu téhle poměrně velké, ale lehoučké krabičky, je tam napsáno tohle: Interstellar Orbiter je pedálový efekt s dvěma rezonančními filtry řízenými jedním nízkofrekvenčním oscilátorem (LFO). Ale nebojte, tento test nebude přednáška z fyziky, kde bychom si objasňovali a nadšeně se vyžívali v tom, co přesně dělá nízkofrekvenční oscilátor apod., ale spíše se zaměřím na to, co efekt nabízí či jak by nám mohl posloužit. Tento efekt, jak jsem se dozvěděl na stránkách firmy, byl navržen ve spolupráci s uznávaným DJ a turntablistou Kidem Koalou, který by rád využíval krabičku, mino jiné, během svých kosmických satelitních či družicových koncertů. Každý z fanoušků by měl jeden takový Orbiter doma a mohl by si kroutit zvuky v reálném čase... No myšlenka určitě zajímavá. Přesuňme se teď ale na zem, ke krabičce.

Co se týče možnosti ovládání, najdeme zde, jak už jsem výše uvedl, dva rezonanční filtry, přičemž každý z nich má vlastní kontrolu intenzity, rezonance a možnost mixu, kolik že filtru do výsledku přimícháváme. Nad nimi je pak jeden LFO, kterému jsou přiřazeny tři ovladače. Pomocí Rate ovládáme rychlost oscilace. Ovladačem Frequency nastavujeme tzv. „středovou“ frekvenci, kolem které pak oba filtry protichůdně kmitají. Třetí ovladač, nazvaný Direct, slouží k nastavení poměru mezi čistým a zefektovaným zvukem. Rate a Frequency můžete také ovládat nohou pomocí expression pedálu, což o dost zvyšuje flexibilitu pedálu hlavně pro živá vystoupení. Jako vždy od EarthQuaker Devices skvělý nápad.

Jdeme si tedy trochu zahrát. Jako první mě napadlo, tak nějak nastavit všechny ovladače na zhruba 12 hodin. Sešlápl jsem pedál a čekal, co se stane. Ozval se velmi přesvědčivý krásný analogový zvuk, takový retro funky auto wah pedál, ve kterém je namícháno trochu, řekněme, vokodéru. Určitě velmi muzikální a inspirativní zvuk, se kterým se člověk poměrně vyřádí (pokud tedy má na rád nebo momentální chuť se bavit s trochu řekněme „úchylnými“ zvuky). Pokud postupně kroutíme všemi ovladači, můžeme se dostat na zvuky od efektu Leslie či efektu tremola až po vocoder, kdy máme pocit, že nám někdo spolu s kytarou píská či naopak hlubokým hlasem rytmicky pohupuje své waw waw... Lehce můžete také například vyrobit psychedelickou meluzínu, která se prohání krajinou, apod. Prostě fantazii se zde meze nekladou. S krabičkou se tak dají strávit hodiny kroucením ovladačů a vyluzováním všelijakých, až „ujetých“ zvuků. Pokud si v tom libujete, budete nadšeni.

Všechny ovládací prvky reagují výborně a samozřejmější se navzájem ovlivňují. Co se týče kvality zvuku, byl jsem potěšen. Žádná chemie, žádné nepříjemné digitální „ocasy“ jako u jiných digitálních přístrojů. Prostě krásný, teplý inspirativní analogový zvuk. Já se tedy po psychedelické hodině strávené s touhle krabičkou sice s radostí vrátil ke krásnému čistému zvuku kytary, kdy jediný povolený efekt byl reverb, ale pokud hledáte něco podobného, určitě si Interstellar Orbiter běžte vyzkoušet, myslím, že v takové kombinaci a kvalitě nemá Interstellar moc konkurencí. EarthQuaker Devices opět nezklamali.

 

Technická specifikace

konstrukce analogová, true bypass
vstupní/výstupní impedance 1 MΩ / >1 kΩ
optimální expression pedál 100 kΩ, lineární
napájení 9 V adaptér (není součást balení)
spotřeba 30 mA

 

Web

www.earthquakerdevices.com/interstellar-orbiter/

Klady: 
zvuk
možnosti nastavení
true bypass
přehlednost a jednoduchost ovládání
design
Zápory: 
Nenašel jsem nic, co by mi vadilo.
Autor: 
Tomislav Zvardon