zobrazit:

EarthQuaker Devices Avalanche Run - výjimečný efekt reberb a delay

Avalanche Run je výjimečný efekt od firmy EarthQuaker Devices kombinující reberb a delay. Cena je 12 382 Kč.

 

Pokud jste fanoušci ohijské firmy EarthQuaker Devices, určitě vám nemohla uniknout, mnohými renomovanými americkými časopisy oceňovaná, novinka Avalanche Run. Co mě na filozofii krabiček EarthQuaker Devices baví, jsou nekonečné možnosti, ale zároveň jednoduchá obsluha, kreativita a vždy výborné zpracování. Nejinak tomu je i zde.

Pokud bychom krabičku měli zařadit do nějaké kategorie, asi bychom mohli stručně říct, že jde o stereo digitální delay a reverb s velkými možnostmi nastavení. Krabička je rozdělená v podstatě na dva zásadní dozvukové efekty, které můžete libovolně míchat dohromady. Reverb má k dispozici dva ovladače, a to klasický Decay, tedy délku reverbu, a pak Mix. Možnosti délky dozvuku jsou zde od malého až po totální nekonečné dálavy. :-) Pokud reverb ve zvuku nechcete, jednoduše otočíte mixem na nulu. Sekce delay má čtyři hlavní ovladače, a to Mix (stejné jako u reverbu), Tone (můžeme doladit ekvalizaci dozvuku, čímž můžeme trochu rozbít určitou studenost digitálního dozvuku), Repeats - počet opakování (od nuly až nekonečno) a Time - délka opakování (0 ms až 2000 ms(!)). Dále zde najdeme ovladač Ratio, kterým nastavíme, v jakém režimu má delay opakovat (čtvrtky, osminy s tečkou, šestnáctky atd.). Tímto, ale výčet možností zdaleka nekončí. Nyní přichází to zajímavé, a to páčkový ovladač, kterým si můžete určit, v jakém ze tří režimu bude delay pracovat.

 

Je zde samozřejmě normální režim, tak jak ho známe u ostatních delayů, tedy zahraji tón a podle nastavení parametrů se mi bude opakovat. Dále zde máme výborný režim Reverse, který přehrává fráze pozpátku. Myslím, že zde si zaslouží krabička velkou pochvalu. Zvukově zvládnuté na jedna. Zvuk je velmi přirozený a nepůsobí tak chemicky jako u jiných krabiček. Poslední režim je tzv. Swell - manuál o něm píše „objemové bobtnání“. :-) Dá se to zjednodušeně popsat jako simulace jakéhosi pedálu auto-volume.

 

Opět skvělá kreativní věc, například na hraní akordů atd. No a aby toho nebylo málo, můžete ke krabičce připojit expression pedál, a to se můžou dít teprve věci. Můžete si jednoduchým otočným čudlíkem nastavit, kterou že funkci expression pedálu přiřadíte. Na výběr máme například délku reverbu, mix reverbu, délku delaye, počet opakování atd. Nakonec tedy je ještě samozřejmě spínač efektů a pak spínač Tap, který má krom své hlavní funkce, tedy nohou natapování rychlosti delaye, také pár druhotných funkcí, jako například při jeho podržení bude znít nekonečná smyčka. A teď pozor: Pokud jen sešlápnete a držíte v režimu Reverse, obrátí se fráze z reversního režimu na normální. Když ho pak pustíte, začne hrát fráze opět pozpátku. Jo, panové z EarthQuaker Devices do téhle krabičky dostali tolik nápadů, že smekám.

 

 

Tak přátelé, ale tím vše ještě nekončí. Krabička může pracovat ve dvou předem nastavitelných modech. První je klasický true bypass, tedy při vypnutí efektu přestane delay okamžitě opakovat. V druhém modu zde máme možnost nastavení doznívání i po vypnutí efektu. Dokonce si můžete nastavit, jak dlouhý ocas vám ještě „lavina“ zahraje (krátký ocas, dlouhý atd., celkem šest možností nastavení). Vidíte sami, že nastavení a možností má Avalanche Run nekonečné, a bude hodně záležet na vaší kreativitě a představivosti. A to vše ve skvělé, jak se dneska říká boutique, kvalitě. Krabička není primárně určená těm, kteří si libují v různých simulaci pásky a používají delay pouze jako delší reverb (i když to také umí), ale spíše udělá radost těm, kteří si libují ve tvoření různých ambientních zvuků, hraní si s dozvuky až tam, kam fantazie dovolí. Obrovskou výhodou, která posouvá možnosti pedálů, je možnost připojení expression pedálu a přiřazení téměř libovolného parametru.

Abych v tom nebyl sám, požádal jsem jednoho svého studenta, Jardu Přibyla, kterému prošla rukama už řada krabiček, aby mi napsal, co si o Avalanche Run myslí.

 

Cituji:

Avalache Run je další z řady produktů této inovativní značky z Ohia, a jak je již u tohoto výrobce téměř pravidlem, jedná se opět o velmi povedený kousek. Tentokrát se v Earthquaker Devices rozhodli, že vezmou svůj starší delay Dispatch Master, zkombinují ho s reverbem a okoření dalšími prvky jako jsou, mimo jiné, možnost přepínání mezi mody Normal, Reverse a Swell nebo možnost přepínání mezi parametry, které ovládá footswitch. V doprovodu se zcela intuitivním ovládáním tak vytvořili kompaktní nástroj s velmi širokou paletou možností, kde se jen velmi těžko hledá favorit.

Nicméně poloha, ve které je Avalanche Run skutečně jedinečný, je tvorba nekonečných zasněných ambientních ploch a neobvyklých zvuků, které téměř neznají hranic a jejichž objevováním by člověk strávil týdny. Značka Earthquaker Devices mě i tentokrát jednoznačně přesvědčila o svých kvalitách a propracovaností delaye Avalache Run pokračuje v nastoleném trendu a zařazuje do svého portfolia další efekt, který vás ohromí svou jedinečností a zároveň špičkovou kvalitou.

 

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Vstup 2x jack 6,3 mm
Výstup 2x jack 6,3 mm
Bypass volitelný true nebo buffered
Napájení 9 V/425 mA (adaptér není součást balení)
Rozměry 11,9 x 9,3 x 6,1 cm (včetně knoflíků)
Hmotnost 471 g

 

www:

www.earthquakerdevices.com/avalanche-run

Klady: 
možnosti nastavení
jednoduchost
zpracovaní
celkový koncept
stereo výstup
skvělý reverzní režim
Zápory: 
nic mě nenapadá
Autor: 
Tomislav Zvardon