zobrazit:

David Eden E115C - kombo střední třídy za dobré peníze

David Eden E115C je kombo střední třídy s mnoha funkcemi profesionálních aparátů. V kombinaci s patnáctipalcovým reproduktorem produkuje měkčí basovější zvuk vhodný do méně agresivních hudebních žánrů.

Těm, kdo již nějaký čas hrají na baskytaru, asi nemusím představovat firmu David Eden. Její zesilovače a komba si získaly celosvětové renomé a mnoho mých oblíbených baskytaristů je používá nebo používalo (namátkou Alex Katunich - Incubus, Ashton Barret - Bob Marley, Jeff Andrews nebo Uriah Duffy - ex-Whitesnake). V jejich slavné reklamě mají fotku zesilovače (konkrétně WT800), který přežil požár jednoho malého domácího studia. Kytary shořely na prach, studio shořelo na prach a jediné, co přežilo a hlavně fungovalo, byl právě zesilovač firmy David Eden. Tomu říkám zázračné PR.

Ideální velikost

Většina baskytaristů nehraje velká pódia či sály pro tisíce lidí, a proto nepotřebují velké stacky. Na druhou stranu ale nemusíte věřit nejnovějším supervýkonným basovým kolibříkům. Co s tím? Pořídit si kombo, které má respekt vzbuzující parametry a velikost, ale přitom ho sami odnesete a vejde se vám i do kufru auta střední třídy. No a pro ty z vás, kdo se takto rozhodli, je zde David Eden E115C. Rozměry 63 x 44 x 41 cm a výkon zabudovaného zesilovače 320 W jsou dostatečně pádné argumenty do zkušebny, do klubu i na středně velké akce pro několik set lidí. V našem případě máme v kombu patnáctipalcový reproduktor a tweeter, což by mělo zaručovat dostatečný basový tlak. Váha je přijatelných 19 kg. Jeden člověk ho s menším pohodlím dokáže přenést i v jedné ruce, ve dvou je to naprostá pohoda. K transportu slouží dvě pohodlná kovová zabudovaná madla. Škoda, že chybí kolečka. Hodí se při vykládání v nám tolik známých kulturních domech a tělocvičnách, kde se prostorem nešetřilo.

Výbava

Co všechno kombo umí? Pojďme si projít ovládací prvky na předním zesilovači. Zleva doprava: Input (vstup), Gain (ovladač vstupní hlasitosti, povytažením ztlumíme o -12 dB), Distortion (míra zkreslení - překvapivá součást výbavy u této firmy), Enhance (u Edenu mu říkají Magic Knob - něco jako přednastavená tovární ekvalizace), Semi Parametric EQ (dva potenciometry semiparametrického ekvalizéru, nastavení frekvenčního rozsahu od 38 Hz do18 kHz s možností vypnout/zapnout), následuje klasická sekce ekvalizéru - Bass, Mid, Treble (basy, středy, výšky - opět lze ekvalizér vypnout/zapnout na DI výstupu), Master (celková hlasitost) a Phones (výstup na sluchátka) . Nesmíme zapomenout na zabudovaný kompresor AGC, který lze deaktivovat povytažením potenciometru Enhance. Na první pohled široká škála zvukových možností, která může leckomu zamotat hlavu, ale nemusíte se bát. Vše se ovládá naprosto intuitivně a svůj zvuk najdete velice brzy. Kombo hraje v podstatě v jakémkoli nastavení velice dobře, takže většinou stačí pouze zapojit nástroj a začít hrát. Když se podíváme na zadní panel zesilovače, najdeme tam mnoho profesionálních funkcí. Zásadní je Recording Output (XLR výstup pro mixpult, nahrávání) s regulací hlasitosti, hned vedle je 6,3mm výstup pro ladičku. Dále jsou zde vstup a výstup efektové smyčky (6,3mm jack) a výstup na footswitch, kterým lze ovládat funkce Mute (tiché ladění) a vypnutí/zapnutí kompresoru. Pokud budete chtít posílit svůj zvuk, můžete pomocí výstupu External Speaker (6,3 mm) zapojit externí reprobox. Můžete se také rozhodnout použít jenom zesilovač a vypnout zvuk ze zabudovaného reproduktoru (Speaker On/Off). Tento vyčerpávající výčet funkcí je na kombo střední třídy impozantní. Opravdu zde nechybí nic z funkcí plně profesionálních a o třídu dražších aparátů.

Závěr

David Eden E115C nabízí mnoho praktických funkcí za velice příznivou cenu. V kombinaci s patnáctipalcovým reproduktorem a kvalitním ekvalizérem můžete dosáhnout dostatečného akustického tlaku a kvalitního basového zvuku. Pro rockové a metalové hráče (nebo obecně pro hráče hrající hodně nahlas) bych doporučil výkonnější aparát (od 500 W výše) nebo použití externího boxu.

výkon: 320 W @ 4 Ω

reproduktor: 15” ES1560-8

tweeter: T2004

rozměry: 63 x 44 x 41 cm

hmotnost: 19 kg

cena: 19 980 Kč

Klady: 
profesionální funkce
zvuk
rozměry a váha
kvalitní zpracování
renomé značky David Eden
Zápory: 
chybí transportní kolečka
Autor: 
Marek Haruštiak