zobrazit:

Clavia Nord Piano - kvalitní stage piano z produkce firmy Clavia

Nord Piano je kvalitní stage piano z produkce firmy Clavia. Cena tohoto digitálního piana je 48 670 Kč i s DPH.

V dnešním testu se podíváme na sever Evropy, ke švédské firmě Clavia. Ta pod značkou Nord vyrábí světoznámé klávesové nástroje. Z jejich portfolia si představíme nástroj s názvem Nord Piano.

Jen v rychlosti si pojďme přiblížit historii této firmy. Clavii založili v roce 1983 ve švédském Stockholmu Hans Nordelius a Mikael Carlsson. Její sídlo umístili na předměstí, kde světlo světa spatřil první výrobek s názvem Digital Percussion Plate 1. Bylo to vlastně poprvé, kdy bubeníci mohli hrát na vzorkované zvuky se skvělým pocitem z dynamické hry. V roce 1984 přišla na řadu první bicí souprava ddrum. Jistě si všichni kladete otázku, proč zde píši o bicích nástrojích, když má být řeč o nástroji klávesovém? Protože právě první klávesový nástroj firmy Clavia s názvem Nord byl uveden na trh v roce 1995. Nesl název Nord Lead a hned od samého začátku slavil grandiózní úspěchy. Ale od těch dob již uplynulo hodně vody a firma Clavia uvedla na trh řadu výrobků, které si vydobyly skvělé jméno mezi muzikanty po celém světě a získaly nejedno světové ocenění.

Momentálně má firma ve své nabídce celkem osm výrobků. Jeden z nich si dnes z této červené stáje Nordu představíme. Digitální stage piano, které Clavia pojmenovala jednoduše Nord Piano.

Na první pohled

V krabici kromě Nord Piana najdete dále pianový trojpedál a sáček obsahující DVD The Nord Piano Library v 5, síťový kabel, USB kabel, manuál s dalšími dokumenty a aršík se třemi samolepkami Nord.

Nástroj samotný je proveden v trojbarevné kombinaci. Černá, šedá a červená. Posledně jmenovaná nástroji vévodí. Červená je totiž rozpoznávací barvou nástrojů firmy Clavia. Pokud tedy někde uvidíte červený klávesový nástroj, můžete si být jisti, že je to Nord.

Čelní panel má klaviaturu s 88 standardními klávesami. Ve středu panelu hned nad klaviaturou najdete všechny ovládací prvky Nord Piana. Ty jsou rozmístěny do šesti sekcí na černo-šedém podkladu. Hlavní sekce, sekce Effect 1, Effect 2, Equalizer, AMP/Comp a Reverb. Sekce obsahují celkem dvacet čtyři tlačítek, které jsou provedeny v černé, šedé a červené barvě. U většiny tlačítek najdete také LED diody signalizující stav nástroje v daný okamžik. Mimo tlačítek má nástroj devět knobů, jeden dvouřádkový LCD displej a jeden jednomístný LED displej. Vše je rozmístěno logicky a přehledně tak, že po deseti minutách, i bez manuálu, budete nástroj s přehledem ovládat.

Na zadním panelu najdete všechny konektory. Zleva doprava jsou uspořádány následovně - první výlisek s dírkou pro notový pultík, vypínač Power On/Off, vstup pro napájecí kabel, vstup pro pianový trojpedál, MIDI Out/In, druhý výlisek s dírkou pro notový pultík, USB vstup, Monitor In v provedení stereo jack 3,5 mm, Right Out, Left Out v provedení mono jack 6,3 mm a Headphones v provedení stereo jack 6,3 mm. Je jen škoda, že notový pultík není v základní výbavě a musí se dokupovat zvlášť.

Na spodní straně nástroje jsou umístěny odvětrávací otvory a čtyři gumové nožky. Třešničkou na dortu jsou červené bočnice nástroje, které dodávají nástroji větší exkluzivitu. Ty jsou v provedení vysoký lesk s krásnou kresbou dřeva. Zde na mne lehce dýchla nostalgie při vzpomínce na nástroje let minulých. Celý design je profesionálně proveden. Tady dávám „dyzajnérům“ od Clavie jedničku s hvězdičkou!

Klaviatura

Nord Piano má k dispozici špičkovou plně vyvažovanou hammer klaviaturu Fatar TP/40L, patřící mezi nejlepší. Stejnou klaviaturu můžete najít u modelů Nord Stage2 88/76. Jelikož některé vzorky klavírů, pianin, elektrických klavírů a dalších mají u Nord Piana široký dynamický rozsah, můžete si dle svého uvážení nastavit rychlostní citlivost klaviatury (KBD Touch). K dispozici jsou tři stupně. Jelikož patřím k razantnějším hráčům, vyhovovalo mi nejvíce standardní nastavení klaviatury, které je třeba u programu Grand1 - Grand Lady D. Zde jsem dosáhl nejlepších výsledků při tvorbě tónu.

Protože je nástroj monotimbrální, neumí zónování. Tím pádem se nedá využít jako klasická master klaviatura pro ovládání dalších případných zvukových modulů, kde chce hráč v různých zónách používat různé zvukové barvy. Je to prostě čistokrevné stage piano.

Výše uvedenou klaviaturu používá ve svých nástrojích také například firma Kurzweil, jejíž digitální stage piana patří rovněž ke špičce v této oblasti. Tolik tedy ke klaviatuře nástroje.

Trojpedál

K nástroji je v základní výbavě dodáván Triple Pedal. Již podle názvu je to klasický trojpedál, tak jak jej známe z klavíru či pianina. Pedál plní klasickou funkci jako u zmíněných nástrojů. Nabízí i speciální funkce. Pojďme si je nyní letmo přiblížit.

Pokud stisknete pravý Sustain pedál na půl zdvihu, můžete s ním pracovat stejně jako u reálného piana. Této technice se říká Half Pedaling.

Prostřední pedál - Sostenuto -, funguje jako sustain, ale pouze s účinností na noty v okamžiku stlačení pedálu. Následně hrané noty jsou bez sustainu. Noty zahrané v době stisku pedálu budou znít tak dlouho, dokud pedál neuvolníte.

Levý pedál - Soft Pedal - je používán pro hru označovanou jako una corda. Při stlačení tohoto pedálu budou zahrané noty o trochu méně hlasité a nepatrně se změní i jejich harmonické zabarvení.

Protože je pedál k nástroji připojen pouze kabelem a leží volně na podlaze, můžete k němu přidělat dodávanou gumu, aby vám pedál necestoval pod pianem. Poté stačí dát patu na gumu a pedál se při stisku ani nehne. Myslím si, že tuto vychytávku jistě oceníte, tak jako přítomnost tohoto pedálu ve standardní výbavě. Ve finále tímto ušetříte pár tisíc.

Zvukový modul

Protože se jedná o digitální piano, je tímto směrem zaměřen i zvukový modul nástroje. Zvukové barvy jsou rozděleny do šesti kategorií - Grand Piano, Upright Piano, E Piano, E Grand, Wurlitzer a Clavinet/Harpsichord. Ty jsou uspořádány ve dvaceti čtyřech bankách po pěti programech. Celkem je k mání sto dvacet kombinací zvukových barev. Nástroj má k dispozici paměť pět set megabajtů. Z výroby v paměti nástroje naleznete celkem devatenáct různých klavírních, pianových a cembalových zvuků, jako je například Grand Lady D, což je Steinway Model D, Studio Grand 1 - Yamaha C7 Conservatory Grand, Queen Upright - Bösendorfer pianino, Black Upright - Petrof pianino a další. Výběr je skutečně bohatý a zajímavý. Vše najdete pečlivě popsáno v html dokumentu The Nord Piano Library v 5. Na stránkách Clavie je k dispozici update této knihovny ve verzi 5.3. Zde si můžete volně stáhnout nové zvukové barvy. V sekci Grand jsem našel hned dvě. Piano Grand Imperial Bösendorfer a novinku Bright Grand Yamaha S4. Zvukové barvy jsou provedeny ve čtyřech verzích - SML, MED, LRG a XL. Posledně jmenovaná je tou nejkvalitnější.

Všechny zvuky jsem si prošel a vyzkoušel. Ve spojení s efektovými jednotkami a novými technologiemi v sekci Acoustic - String Resonance a Pedal Noise zní zvuky velmi realisticky. Musím přiznat, že až takovou reálnost jsem skutečně nečekal. Nejvíce na mně zapůsobily zvukové barvy v kategorii Grand, Upright a Harpsi. Samozřejmě i další kategorie jsou zajímavé a velmi dobře zpracované. Myslím, že si každý z vás určitě najde své favority.

Nové technologie Nord Piana

Z těchto technologií bych chtěl vyzvednout hlavně sekci Acoustics. V ní najdete dvě položky: String Resonance a Pedal Noise. Nesmíme však zapomenout na funkci Realese. Pojďme si nyní stručně vysvětlit co je jejich úkolem.

String Resonance je vlastně jev z oblasti fyzikální akustiky, který nastane, když struna nebo její část resonuje na základní nebo některé harmonické frekvenci, jsou-li zároveň hrány i jiné struny. Když je tedy tato funkce aktivována, budou se všechny simultánně zahrané noty vzájemně ovlivňovat stejným způsobem, jako se to děje u opravdového akustického piána či pianina. Stisknete-li tedy sustain pedál, budou všechny uvolněné struny resonovat v závislosti na hraných tónech.

Pedal Noise, neboli hluk pedálu, je další akustickou funkcí, která je k dispozici pouze s připojeným trojpedálem. Pokud tedy sešlápnete pedál, aktivujete tím danou funkci a uslyšíte věrnou repliku mechanického hluku sustainu klasických akustických pian. Triple Pedal je dynamický a úroveň hluku závisí na razanci s jakou pedál použijete. Funkci nelze aktivovat klasickým jednoduchým pedálem!

Na závěr této části se ještě zmíním o funkci Release. Tato funkce o něco málo prodlužuje fázi release, což je vlastně část tónu znějící po uvolnění stisknuté klávesy u akustických a elektrických pian. Simuluje vlastně změnu přítlaku dusítek v akustických a elektromechanických nástrojích.

Prodloužení Release je pro každou notu individuální. Reflektuje vždy dynamicky i sílu, s níž hráč hraje.

Právě tyto nové technologie dodávají na autentičnosti daného zvuku, který v reálu posluchač či hráč uslyší.

Efektové procesory

V sekci Effects má Nord Piano k dispozici následující efektové procesory - Effect 1, Effect 2, Equalizer, AMP/Comp a Reverb.

Effect 1 obsahuje Pan 1,2, Tremolo 1,2 a Auto-Wah 1,2, tlačítko volby efektu, tlačítko On pro zapnutí efektu a knob pro řízení hloubky efektu. Effect 2 má stejnou výbavu až na efekty. Dvojka obsahuje efekty Flanger 1,2, Phaser 1,2 a Chorus 1,2. Třetí efekt je třípásmový ekvalizér s laditelnými středy. K dispozici má tlačítko On pro zapnutí efektu a čtyři knoby - Bass, Mid, Treble a Freq. Čtvrtý efekt AMP/Comp má k dispozici tlačítko On, tlačítko pro volbu jednoho ze tří modelů zesilovačů (Twin, JC, Small) nebo kompresoru. Nechybí zde knob pro nastavení Drive/Comp. Pátý a poslední efekt je Reverb. Nabízí stejnou výbavu jako Effect 1 a 2, ale opět s jinými efekty. K dispozici je Stage 1,2, Room 1,2 a Hall 1,2.

Efekty Nord Piana mohou být použity k procesování jednotlivých zvukových barev nástroje. Všechny jsou programovatelné a můžete si je nakonfigurovat podle svých představ. Vše tedy bude záležet pouze na vás a vašem záměru, jak by měla daná zvuková barva znít. Obsluha je skutečně velmi jednoduchá a rychlá.

Operační systém nástroje

U Nord Piana je možnost updatu OS. Při jeho uvedení na trh byla k mání verze 1.0. Od té doby uvedla firma Clavia celkem deset updatů. Testovaný nástroj měl k dispozici verzi 1.28. Poslední update ze 7. 9. 2011 je ve verzi 1.40. Poslední verzi si může volně stáhnout z firemních stránek. Instalace je možná jak pro Mac OS X, tak pro Windows. Pokud by vás zajímaly detaily jednotlivých updatů, stáhněte si dokument Nord Piano Update History. Pokud si jej pozorně přečtete, zjistíte, že firma Clavia OS Nord Piana neustále vylepšuje.

DVD

Přiložené DVD s názvem The Nord Piano Library v 5 je určeno pro nástroje Nord Piano 88 OS v 1.x, Nord Stage EX OS v 6.x a Nord Electro 3 OS v 3.x. Kromě Nord Sound Manageru v5.x pro platformu Mac i Windows a Nord USB Driveru v3.x, zde najdete také zvukové knihovny k výše uvedeným nástrojům i s jejich popisem. Najdete zde také pdf a html dokumenty. Ty vám budou dobrým rádcem i průvodcem. Díky těmto dokumentům se dozvíte spoustu zajímavého. Hlavně o zvukové knihovně nástrojů.

Nord Sound Manager

Na přiloženém DVD současně najdete výše uvedený software pro Windows i Mac ve verzi 5.42. Podíval jsem se na www.nordkeyboards.com a zjistil jsem, že pro Windows i Mac je k mání aktuálnější verze 5.58. Podporovány jsou následující verze operačních systémů. Mac OSX 10.4 a vyšší. U Windows je to XP, Vista a 7. Pokud používáte Windows, je doporučeno mít nainstalovaný Nord USB Driver 3.

A k čemu že slouží tato aplikace? Třeba k zálohování a obnově Nord Piana, ke stahování nových zvukových barev pro knihovnu nebo organizování různých oblastí paměti. To byl jen hrubý výčet možností. Pokud by vás zajímaly detaily, mrkněte se do manuálu, který je volně ke stažení na webových stránkách firmy Clavia.

Závěr

Nord Piano švédské firmy Clavia má svým potencionálním majitelům co nabídnout. Zajímavý design, jednoduchost obsluhy, kvalitní klaviaturu a vynikající zvuk. To vše je podpořeno ze strany výrobce výbornou uživatelskou podporou, která neusíná na vavřínech. Nástroj samotný může být použit v kterémkoliv hudebním stylu, klasiku nevyjímaje. Svými osmnácti kily bude bezesporu patřit k nejlehčím digitálním stage pianům na trhu.

Na druhou stranu má i drobnou vadičku na kráse. Předpokládal bych, že nástroj za téměř padesát tisíc korun českých bude mít v základní výbavě notový pultík. Vím, že je to asi věc nepodstatná, ale určitě by si to zasloužil jak uživatel, tak nástroj samotný.

Jak ale říkají v jedné nejmenované televizi v pořadu o autech: Dovedl bych si představit, že toto auto bude stát v naši redakční garáži. V hudební branži by tato věta mohla vypadat asi takto. Dovedl bych si přestavit, že by tento nástroj mohl stát mezi mými klávesovými nástroji na pódiu. Prostě je to takové malé Ferrari mezi stage piany.

klaviatura: 88 kláves s vyvažovanou hammer mechanikou

polyfonie: 40-60 hlasů

displej: 1x LCD displej dvouřádkový, 1x LED displej jednomístný

kontroléry: 9 knobů, 24 editačních tlačítek, pianový trojpedál

zvukové barvy: 6 kategorií zvukových barev - Grand, Upright, E Piano, E Grand, Clavinet, Harpsi, Program Memory obsahuje 24 bank po 5 programech

efekty: Efekt 1 - Pan 1 a 2, Tremolo 1 a 2, Auto-wah 1 a 2, Efekt 2 - Flanger 1 a 2, Phaser 1 a 2, Chorus 1 a 2, třípásmový EQ s laditelnými středy, 3 modely zesilovačů - Twin, JC, Small+Compressor, Reverb - Stage 1 a 2, Room 1 a 2, Hall 1 a 2

MIDI/USB: In, Out/ typ B

konektory: 2x audio výstup L,R (jack 6,3 mm), vstup Monitor (stereo jack 3,5 mm), sluchátkový výstup, vstup pro pianový trojpedál (stereo jack 3,5 mm), MIDI In/Out, USB, vstup pro napájecí kabel

dodávané příslušenství: trojpedál pro Nord Piano, síťový kabel, USB kabel, DVD The Nord Piano Library v 5, dokumentace - manuál

volitelné příslušenství: notový stojánek, nohy - stojan pro Nord Piano, přepravní obal

operační systém: ano - updatovatelný

rozměry: 1284 x 340 x 121 mm (šířka, hloubka, výška)

hmotnost: 18 kg

Nord Lead byl prvním digitálním emulátorem analogového syntezátoru. Jeho služeb využívají přední světoví umělci jako Jean Michel Jarre, The Prodigy, Zoot Woman a další. Dnes jej firma Clavia nabízí ve verzích Nord Lead 2X, Nord Rack 2X.

Klady: 
skvělé desingové zpracování
výborná klaviatura
kvalitně zpracované zvukové barvy s možností updatu
nové technologie podporující výsledný zvuk nástroje
neustále se vyvíjející OS nástroje
Sound Manager pro platformu Mac i Windows
Zápory: 
absence notového pultíku v základní výbavě
Autor: 
Bohuslav Bob Zika