zobrazit:

Carvin SB5001 - pětistrunná aktivní baskytara

Carvin SB5001 je dokonale zpracovaný nástroj nevšedního designu s klasickým zvukem Fender Jazz Bass za přijatelnou cenu. U nás se prodává za 44 900 Kč.

Předmětem tohoto testu je pětistrunná aktivní baskytara s moderním designem, ale přitom s klasickým zvukem à la Fender Jazz Bass. Tyto nástroje překvapily svojí kvalitou a zvukem. Tato řada patří k bestsellerům firmy Carvin.

Firmu Carvin, myslím, není třeba dlouze představovat. Carvin dobře nastavil svoji marketingovou strategii. Webová presentace je perfektní, nástroje si můžete objednat a „postavit“ přímo přes web prostor na zakázku, a to podle vašich nejdivočejších představ. Perfektní jsou i video ukázky pod odkazem Carvin Channel. Najdete zde recenze a ukázky od opravdových hudebních veličin.

Carvin získal do svého týmu hráče jako Sekoua Bunche, Briana Bromberga, Hughe Mc Donalda, Seana Michaela Raye, Toma Barneyho, z kytaristů Allana Holdswortha, Steva Vaie, Franka Gambaleho atd. Toto všechno by ale byla jen zajímavá omáčka, samozřejmě k tomuto všemu je potřeba i dobrá flákota, tedy kvalitní produkt. Modelová řada SB byla trefa do černého. I další produkty (zesilovače, kytary atd.) této firmy si našly díky své kvalitě a příznivé ceně své spokojené zákazníky. Jak jsem uvedl, máte širokou škálu možností pro výběr dřeva, barev, laků, detailů, ale co je nejdůležitější, tyto nástroje opravdu fungují. Zvukově šel Carvin opět správným směrem a nabízí to, co většina hráčů stále vyhledává, tedy kvalitní nástroj se zvukem Fender Jazz Bass.

Tento model vznikl ve spolupráci s výše uvedeným basistou Sekou Bunch (spolupracoval s Willem Downingem, Lalah Hathaway, Georgeem Bensonem, Quincym Jonesem, Cooliem, Michaelem Jacksonem, Lizou Minnelli, Lutherem Vandrossem, Rogerem Daltrym, Paulem Ankou, Anitou Baker, Waynem Shorterem, Rayem Charlesem and Ice Cube).

Když jsem před časem objevil řadu „SB“ od Carvin na internetu, oslovil mne její zvuk na audio/video ukázkách. V recenzích jsem četl jen samou chválu a jsem rád, že mohu po tomto testu konstatovat, že to nebyly jen pohádky.

Konstrukce

Nástroj má celkem nevšední design, jak tělo i hlava nástroje jsou na hony vzdálené křivkám klasickým. Věřím, že si tento tvar najde své příznivce, ale bude i spousta těch, kteří by chtěli tento typ nástroje spíše v klasičtější podobě. Musím vyzdvihnout provedení a perfektní hratelnost nástroje, vše je dotažené k dokonalosti a vyrobené velmi čistě. Krk je snad jeden z nejlepších pětkových, který jsem kdy v rukách třímal. Na nástroji jakoby všechno vychází lépe, dobře se hraje i v horních polohách díky vkusně navrženému prostoru v místě, kde se krk spojuje s tělem. SB5001 je nástupce modelu SB5000, rozdíl je především v tom že 5001 má tzv. chambered body, tedy tělo má vyfrézované dutiny pro lepší resonanci a odlehčení nástroje. Tento trend je rozšířený a používají ho s úspěchem i Michael Tobias, R. Sadowsky a další, na některých svých modelech.

Carvin používá svůj hardware a elektroniku. Snímače můžete zvolit klasické single coils nebo humbuckery, tedy tzv. bezbrumové. Nástroj je osazen aktivní elektronikou napájenou 18 V, tedy dvěma 9V bateriemi. Potenciometry jsou uspořádány Volume-Volume-Tone-Bass/Treble (opět můžete zvolit jiné uspořádání např. Master Volume-Blend), vytažení potenciometru Tone slouží k přepnutí do pasivního režimu. Kobylka je masivní, je dobře nastavitelná a uzamykatelná. Její konstrukce bude mít za následek dlouhý sustain nástroje, nechybí možnost protažení strun skrz tělo.

Testovaný model má tělo vyrobené z olše, krk z javoru s ebenovým hmatníkem, tělo je opatřené topem z plaménkového javoru, top je cca 0,5 cm tlustý, takže žádná dýha, což opět napovídá tomu, že Carvin to s kvalitou myslí opravdu vážně.

Nástroj sedne skvěle do ruky, nepřevažuje se na hlavu a nezvyklý tvar neubírá hráčský komfort.

Zvuk

Nástroj hraje opravdu skvěle, s typickou zvukovou barvou Fender Jazz Bass. Tyto nástroje bych neoznačoval jako „Modern“ nebo „Jazz Bass Oon Steroids“, ale jejich zvuku by seděl spíš příměr „Vintage Vibe“. Na nástroji naleznete jak dobrý zvuk na slap à la Marcus Miller, tak i středovější zvuk při upřednostnění kobylkového snímače à la Jaco Pastorius. Po tomto testu vám mohu tento nástroj jedině doporučit. Poslechněte audio ukázky na Carvin Channel nebo YouTube, myslím, že nejde jen o „ulovené hráče“, ale je vidět, že tyto nástroje je opravdu baví.

www:

http://www.carvinworld.com/catalog/guitars/sb5001

http://www.carvinworld.com/customshop/boltneckbasses.php

http://www.youtube.com/watch?v=rj9obwsaDyM&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=xEdT9dRuiTU&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=kVECV5Qb-Ig&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JInxsRyVgCk

Klady: 
zvuk
provedení
vzhled
hratelnost
nevšední design
Zápory: 
pro někoho nevšední design
Autor: 
Zdeněk Wimpy Tichota