zobrazit:

Boss GT-1 - kytarový multiefekt

Boss GT-1 je kytarový multiefekt doslova kapesních rozměrů. Nabízí všechny myslitelné efekty, umožňuje provoz i na baterie. Doporučená cena je 5409 Kč.

Boss GT-1

Multiefekt velikosti nápojového lístku

Motto: Pro malé věci prý není třeba velkých slov.

Multiefekt je parádně maličký. Ač celý z plastu, působí bytelným dojmem. Půdorys je velikosti nápojového lístku, volume pedál má rozměry stovkové krabičky cigaret, na výšku je to celé jako krabička od sirek. Tři nožní pedály se mačkají dobře rukou, obutý kytarista už musí být kapku pozornější. Kolem každého je rámeček, který svítí modrou případně červenou barvou. Působí to efektně. Rámeček okolo třetího pedálu může sloužit zároveň jako signalizace tempa Tap. V takovém případě svítí červeně. Je to fajn nápad a vypadalo to dobře, pokud se hrálo ve dne. Ve tmě to byla trošku diskotéka, při rychlém tempu už to na mě působilo docela agresivně.

 

Zapínání se děje připojením vstupního jacku, tedy stejně jako u klasických pastiček. Na rozdíl od nich, ale GT-1 občas potřebujeme zapnout i bez nástroje, třeba už jen kvůli editaci zvuků či nastavení efektu.

 

Díky USB může sloužit jako zvuková karta. Nebo jej můžeme využít na úpravu a organizaci zvuků v mašince a taky ke stahování zvuků ze stránek výrobce.

 

Hrajeme

U mnohých zvuků se projevuje více anebo ještě více omezená dynamika. To je základní slabina; poznamenejme, že všech podobných multiefektů, ne jen testované gé-té-jedničky. Třeba silně nakreslený P62 Blade Metal anebo čistý P11 AC Sim Straight, u obou když člověk brnkne lehce, nebo silně jako hrom, je výsledný zvuk je víceméně stejný. Dokonce, i když jsem nechtěně slabě zavadil trsátkem o strunu, znělo to pořád stejně. Podobně nevýrazný byl vliv snímačů na výsledný tón. Přední, zadní singl, všechno to zní stejně. Velký vliv na to měl zapnutý kompresor.

 

Pokud dynamiku a snímače překousneme, nebo to prostě nemáme potřebu vůbec řešit, čekají nás už jen pozitiva. Mnohé zvuky totiž znějí parádně. Tak třeba sousední P61 Dragon Metal je hutný a tak pevný, že si o něj můžete opřít lyže; přitom se zvuk neslévá. Navíc hezky reaguje na potenciometr na kytaře, což platí obecně o mnohých zvucích. Pochválíme vibrato, které nebývá u digitálních mašinek úplně to pravé; podobně příjemný je třeba flanger, chorus je klasický Boss.

 

Zkratku GT s významem gran turismo známe z úplně jiné oblasti, než je muzika. Modely jako Ferrari 250 GTO nebo Aston Martin DB5 zastupují to nejlepší, co GT znamená.

 

Tovární zvuky jsou docela použitelné tak, jak jsou. Nejsou přeplácané, můžeme s nimi rovnou začít hrát. Převážné zastoupení mají zkreslené presety, čistých je mnohem méně. Po chvíli hraní mi to celé zvukově připomínalo Korg Pandoru PX4, ale toto prosím neberte jako dogma.

 

Ovládání

Už dlouho jsem nepotkal takhle promyšleně udělané, ale přitom ve výsledku velmi jednoduché ovládání. Vše je intuitivní, nic nás nenutí zabředávat do zbytečných detailů. Jedno dvě stisknutí, a máme zvuk pozměněný. Přitom se dá dle chuti nastavovat spousta věcí, záleží to jen na nás. Velkým přínosem je displej, který zobrazuje obrázky místo příkazů a čísel, jak jen to je možné. Podobně nám život usnadňují tři otočné potenciometry, jejichž funkce se mění podle toho, co svítí na displeji. A konečně co skupina efektů to samostatné tlačítkao, plus nějaký ten spínač k tomu. Troufám si tvrdit, že si budou libovat oba: jak kytarista technik, tak i netechnický typ, který nechce nic složitého nastavovat, řešit různá menu a podmenu, ale přitom chce hrát přes digitální mašinku.

 

Závěr

Tohle je skutečný kapesní multiefekt. Jede na baterky, má rozměry tak akorát na nožní spínače a současně na snadné převážení ve futrálu s kytarou. Na živé hraní, do zkušebny i na domácí cvičení; nechybí looper ani vstup aux in na připojení externího přehrávače. Tady všude nám GT-1 vyjde vstříc.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Vzorkovací frekvence 44,1 kHz
AD/DA převod 24 bits + metoda AF
Počet efektů 108
Pamětí na zvuky 99 (User) + 99 (Preset)
Záznamová smyčka (loop) 32 sec
Vstupní impedance 1 MΩ (nástroj), 27 kΩ (aux In)
Výstupní impedance 1 kΩ (nástroj), 44 Ω (sluchátka)
Displej podsvícený LCD 132 x 32 dots
Napájení 4x baterie AA (přiloženo) nebo adaptér (není součástí)
Odběr 200 mA
Udávaná výdrž, alkalické baterie cca 7 hodin
Rozměry 30 x 15 x 6 cm
Hmotnost 1,5 kg (včetně baterie)

 

www:

www.boss.info

Klady: 
malé rozměry
jede na baterie
jednoduché a promyšlené ovládání
cena
Zápory: 
dynamika
agresivní Tap signalizace
Autor: 
Ladislav Ptáček