zobrazit:

Big Joe Stopm Box Company B-309 Texas Screamer - overdrive pro citlivou a dynamickou kytarovou hru

Big Joe Stomp Box Company B-309 Texas Screamer je overdrive pro citlivou a dynamickou kytarovou hru, s decentně nenápadným přizpůsobením pro různé typy snímačů a nástrojů. Cena je 3875 Kč.

 

Pedály americké firmy Big Joe Stomp Box Company se v nabídce našich prodejců objevují stále častěji. A to je dobře. Když už si někdo vetkne do jména firmy legendárního hráče a zpěváka Big Joea Williamse, dá se očekávat, že se u svých produktů bude snažit zachovat tradičního ducha prvopočátků světa elektrické kytary, na čemž má firma, prostřednictvím stoprocentně analogových obvodů a uplatněním true bypassů, svojí filosofii postavenou od samých svých začátků.

Popis

Texas Screamer svými rozměry nevybočuje z obvyklých hodnot podobných podlahových efektů. Na první pohled zaujme netradičním, velmi povedeným barevným grafickým pojetím na leskle bílém podkladu. Rozměrné černé ovládací knoflíky s výraznou bílou ryskou celkový design vhodně doplňují, navíc vhodně zpřehledňují nastavení poloh jednotlivých ovladačů. Při bližším osahání je nápadná vyšší hmotnost pedálu, díky poctivému a robustnímu odlitku samotné krabičky i spodního víka. To tvoří celou spodní plochu opatřenou gumovou vrstvou proti posunu na podlaze. S velmi užitečnou, samostatně a snadno přístupnou šachtou pro napájecí devítivoltovou baterii. Žádné šroubování při výměně, to je jasné plus.

 

Konstrukce

K žádným elektronickým prvkům jsem se nedostal, po odšroubování víka je zřejmé, že tištěný spoj součástek je přelepen izolační pěnovou vrstvou. Zajímavým konstrukčně-mechanickým prvkem je umístění vstupního a výstupního jackového konektoru přímo vpájených do desky plošných spojů, a zároveň jejich stabilní umístění do výřezů odlitku skeletu krabičky. Ovládací prvky jsou pro efekt overdrive až tradičně všední: Gain, Tone a Level. Z hlediska pojetí funkce efektu je potřeba se spolehnout na informace ze stránek výrobce, ubezpečující o stoprocentně analogových obvodech, true bypass je však možno ověřit průchodem signálu bez napájení. Ano, je tam.

 

Zvuk

Při průchodu pedálem v neaktivním stavu se charakter signálu a jeho intenzita nemění ani v detailech. Při aktivaci s gainem na minimu a s tónovou clonou a hlasitostí na středních hodnotách už je patrný jistý decentní skok v intenzitě, doprovázený lehkým posunem směrem ke středům. Úbytek nejnižších basů a křehkých „papírových“ výšek však výslednému zvuku prospívá. Tónová clona je v celém svém rozsahu spíše nenápadná a pouze dolaďuje zvuk o kytarově hodnotné výškové frekvence v různých úrovních gainu. Samotný gain je, podle mého názoru, tím cenným zvukovým srdcem Texas Screameru. Postupným nárůstem jeho hodnoty se zvuk plynule víc kultivovaně sytí a obohacuje o alikvoty.

 

Dnešní tabulka je trochu strohá. Internet bohužel tentokrát nepomohl, a tak se badatelé, šťouralové či encyklopedici nedozvědí kolik proudu krabička spotřebuje, jaké jsou impedanční hodnoty vstupu či výstupu, či jakých maximálních úrovní je krabička schopna vydat i snést. Někdy je osud zkrátka už takový.

 

Velmi dobře je to znát na tlumených úhozech, při samotném nahvízdnutí tónu se alikvotní tóny přirozeně odlepují od základních, nepůsobí křehce a tence. I nárůst gainu je nenápadně postupný, výsledný zvuk je i při nejvyšších svých hodnotách ukázkově čitelný, harmonicky bohatý a stále dynamicky využitelný. Charakter zkreslení je zpěvný, medově se táhnoucí, díky čitelným, dominantním, ale neagresivním středům bez nepříjemných skřípavých zrnitostí se velmi dobře prosazuje mezi ostatními nástroji. Pro fanoušky vykousnutých a podladěných hi-gainových zvuků to asi nebude to pravé ořechové, ale jak už jméno v záhlaví tohoto pedálu naznačuje, kytaristy s citlivým úhozem a dynamickým, například bottleneckovým, projevem by mohl Texas Screamer B-309 úspěšně zaujmout.

 

Technická specifikace

  

ovládání Gain, Tone, Level
rozměry 122 x 74 x 54 mm
hmotnost 540 g

 

Web

www.bigjoestompboxcompany.com/B309-TEXAS-SCREAMER

 

Klady: 
true bypass
citlivě navržené rozsahy ovladačů
kvalita nakreslení
robustní konstrukce
šachta pro snadnou výměnu baterií
Zápory: 
snad jen absence baterie
Autor: 
Vladimír Dvořák