zobrazit:

Audient Nero - monitor kontrolér

Testovaný nástroj(e): 

Audient Nero je sofistikovaný monitorový kontrolér pro nahrávací a postprodukční studia i domácí zvukové stanice. Distribuuje stereofonní signál ze čtyř nezávislých zdrojů signálu do tří párů aktivních monitorů. Cena je 11 090 Kč.

 

Firma Audient byla založena v roce 1997 Davidem Deardenem a Garethem Daviesem, kteří byli zakládajícími členy společnosti DDA - známé projektováním mixážních pultů v roce 1980 až 1990. Po prodeji DDA se snažili držet uplatnit své nápady v oblasti analogových a analogově znějících zařízení.

Kovové robustní šasi obsahuje zařízení, kde je možné kombinovat vstupy a výstupy i pro velmi náročné uživatele. Zatím mne nenapadla žádná kombinace, kterou bych při práci postrádal. Na zadním panelu se dočteme: Designed in England - made in China.

 

Popis

Jedná se o sofistikovaný monitorový kontrolér pro nahrávací a postprodukční profesionální i domácí studia. Je to vlastně takové srdce vašeho audio řetězce. Kontrolér distribuuje stereofonní signál ze čtyř nezávislých zdrojů signálu do tří párů aktivních monitorů. K dispozici je i alternativní monofonní výstup Sub pro napájení wooferu nebo monofonního kontrolního monitoru. Dva digitální vstupy, optický a koaxiální značně rozšiřují možnosti připojení kontroléru. K ovládání signálu slouží tlačítka Dim, Cut, Pol a Mono.

Čtyři sluchátkové výstupy s vlastní regulací úrovně nabízejí výběr zdroje zvukového signálu. Tak lze nakonfigurovat až čtyři nezávislé cesty pro čtyři různé poslechy. Nastavené konfigurace řetězce je možné uložit.

 

Zapojení a první dojem

Při testu jsem použil toto zapojení: Input: Src 1, Src 2, Coax; Output: Main, Alt 1, sluchátka HP 1-HP 4.

Zařízení je napájeno externím napáječem (12 V DC, mínus uvnitř konektoru), který je součástí balení a je doplněn redukcemi pro různé typy zásuvek. Vstupní napětí může být od 100 V do 240 V. Na zadním panelu je vedle zdířky pro napáječ umístěn vypínač zařízení. Po zapnutí tohoto vypínače proběhne rychlá barevná hudba kontrolek a dvakrát cvakne nějaké relé, a vše je připraveno k provozu.

 

Vždy, když se mi do ruky dostane takovýto kousek, tak bych nejraději vzal šroubovák a podíval se, co vlastně skrývá. Asi bych tomu nerozuměl, i když bych tomu vzhledem k mému vzdělání rozumět měl. Tato krabička je opravdu mysteriózní.

 

Popis funkcí zařízení

Po spuštění vstupních zdrojů a navolení konkrétního vstupu začne nad hlavním ovládacím potenciometrem Control Room světelný ukazatel z LED diod indikovat vstupní signál. Musím říci, že přepínání signálů probíhá bez jakýchkoli lupanců a je opravdu komfortní díky přepínačům o velikosti 1 x 1 cm.

Vstupy: Src 1, Src 2, Alt a Cue. Pro vstup Alt je možné volit: Aux, Coax, Opt. To znamená jeden analogový vstup a dva různé konektory 2x (RCA nebo minijack 3,5 mm a dva digitální - koaxiální nebo optický).

Výstupy: Main, Alt 1, Alt 2, Sub. Přepínání je opět bez jakýchkoliv rušivých vlivů a je velice komfortní. U výstupů je možné použít tlačítka Dim, Cut, Pol a Mono, která slouží pro kontrolu signálu. Dim ztlumí výstup do monitorů, Cut vypne výstup do monitorů, Pol přefázuje výstupní signál a Mono přepne výstup do mono režimu pro kontrolu fáze.

Sluchátkové výstupy: Jedná se o čtyři výstupy (HP 1, HP 2, HP 3 a HP 4). Jsou osazeny 6,3mm jacky a u výstupu HP 1 je k mání ještě 3,5mm jack. Ve sluchátkové sekci si vždy jednoduše zvolíte zdroj k danému výstupu, a to tak, že zmáčknete Src a daný vstup (Smart Touchpoints).

 

Precision matched attenuation technology

Unikátní vlastností Nera je technologie Precision Matched Attenuation. Tato technologie umožňuje přesné vyvážení hlasitosti levého a pravého monitoru stereo signálu. To je ideální pro studiové monitory, kde vám odpadne nutnost nastavování úrovně hlasitosti na zadní straně monitorů a kde také dosáhnete co nejpřesnějšího stereofonního obrazu. Tuto funkci jsem nezkoušel, ale výrobce tvrdí, že to funguje.

 

 

Technická specifikace

  
vstupy čtyři nezávislé zdroje stereofonního signálu, 2x stereofonní linkový vstup, 1x Cue Mix, 1x stereo Aux (RCA nebo mini jack) s možností volby optického nebo digitálního vstupu S/PDIF, mikrofonní vstup pro talkback s možností fantomového napájení +48 V, interní talkback mikrofon
výstupy tři stereofonní výstupy pro tři páry aktivních monitorů, přiřaditelný Sub (monofonní výstup), čtyři nezávislé sluchátkové výstupy s flexibilním routingem
ovládací prvky hlasitost (Control Room); volba zdroje zvuku (Src 1, Src 2, Alt, Cue); volba monitorů (Main, Alt 1, Alt 2, Sub); Dim, Cut, Mono, Polarita; tlačítko talkback a hlasitost mikrofonu; zdroj a hlasitost sluchátkových výstupů 1–4
rozměry 27,6 x 5,1 x 17,4 cm
hmotnost 2 kg

 

Web

https://audient.com/products/monitor-controllers/nero/overview/

 

Klady: 
Tak sem bych nejraději vložil celé toto zařízení, protože jsem přesvědčen, že by si to zasloužilo jak technickým pojetím, tak komfortem a kvalitní reprodukcí.
Zápory: 
Jelikož je těžké u tohoto zařízení najít nějaké mínus, musím se spokojit s málem. Interní mikrofon pro talkback šumí a přenáší do poslechu ve sluchátkách jakýkoliv dotek zařízení, ovšem při použití externího mikrofonu je vše v pořádku.
Autor: 
Miloš Rábl