zobrazit:

Audient iD4 - zvuková karta

Testovaný nástroj(e): 

Audient iD4 je zvuková karta s vynikajícím mikrofonním a nástrojovým vstupem. Cena je 3960 Kč.

 

Britská firma Audient patří mezi renomované výrobce studiové techniky a jejich analogové konzole patří mezi na trhu mezi špičkové. Novou řadou produktů jsou kompaktní zvukové karty, které dostaly do rodokmenu jasné poselství: Nabídnout kvalitu studiového pultu v podobě malé kompaktní USB karty.

Mě potkalo to štěstí, že jsem si mohl vyzkoušet nejmenší z nabízených karet, Audient iD4. Moje dosavadní zkušenosti jsou pouze s mikrofonním pre-ampem Audient ASP 880 a byl jsem velice zvědavý, jak bude hrát zvuková karta za necelé čtyři tisíce.

 

Půjdeme na to od počátku. Z krabice vybalíte produkt, na němž je na první pohled znát kvalita. Celokovové provedení je skvělé, případné převozy tato karta na sto procent vydrží. Vždyť ji tak i Audient prezentují: Je určena nejen na doma, ale i pro producenty či hudebníky na cestách. Nic tak nebráni práci s vaší nahrávkou ani v hotelovém pokoji nebo ve zkušebně. Pro mne bylo velice příjemným překvapením, že po připojení k počítači s Mac OS X nebylo nutné nic instalovat. Samozřejmě karta je kompatibilní i s operačním systémem Windows. Tak dobře, zapnu tedy DAW, jestli ji opravdu vidí. A víte co? Můj software v DAW ji opravdu okamžitě viděl. Bez jakékoli instalace? Hmm, tak to je dobré.

 

Ještě mám takovou poznámku. V průběhu testování jsem přešel na nový operační systém, a to macOS Sierra. A co se stalo? Moje stávající karta od jiného výrobce přestala fungovat a podle informací bude nový update k dispozici až v listopadu. No super... Tak nic, vyzkouším iD4, jak ta si s novým operačním systémem poradí. Tak asi všichni tušíte, proč to zmiňuji. iD4 fungovala i s novým operačním systémem absolutně bez problému.

 

Nastavit vstupy a výstupy v DAW a jdeme na to

Je to malá karta, která je vybavena dvěma vstupy, jedním mikrofonním a jedním linkovým (nástrojový), dvojicí sluchátkových výstupů (3,5 mm a 6,3 mm stereo) a stereo výstupem L/R pro poslechové monitory. Tlačítko +48 V na zadní straně karty potom umožňuje aktivaci fantomového napájení.

 

Po vyzkoušení mikrofonního vstupu jsem jasně pochopil, co na nás Audient šije. Audient do celé řady karet iD dávají vlastní mikrofonní pre-amp třídy A totožný s pre-ampy v jejich vlajkové lodi, kterou je ASP8024 Heritage Edition, takže už asi tušíte, kterým směrem se budeme ubírat. Zvuk je brilantní s úchvatnou dynamikou, současně bez jakéhokoliv zabarvení vůči originálnímu signálu. To je vysoká liga.

 

Vlastně o to i firmě Audient jde. Vyrobili malou kartu na cesty se schopností špičkového záznamu. Takže jsme kdekoliv schopni si nahrát nápad, píseň v kvalitě extra třídy, a to za přijatelné peníze.

 

Skoro nulová latence a s rozlišením až na 24 bitů/96 kHhz, to je též hodně dobré. Pro mě jsou soubory v tomto rozlišení ale až moc veliké. S nastavením 24 bitů/48 kHz jsem i vzhledem k mobilnímu využití naprosto spokojen.

 

 

Linkový vstup neboli nástrojový vstup slouží primárně k připojení kytary, basy nebo dokonce i syntezátoru. Zkoušel jsem připojit jak elektrickou, tak akustickou kytaru a zvuk je naprosto - hledám to správné slovo, ale „luxusní“ je správně. Obvody s tranzistory JFET obohatí zvuk pouze mírnou barvou, která spíš dodá více „tepla“. Kdo někdy vyzkoušel levný a drahý DI box, tak tento vstup spíš odpovídá těm dražším DI boxům. Pro mne v tomto bodě naprostá spokojenost.

 

Samozřejmostí je i možnost nahrávat oba vstupy najednou, takže mohou současně nahrávat např. zpěv a kytaru. V souvislosti s tímto tu máme takovou malou vychytávku, kterou je Monitor PAN.

 

Při nahrávání obou vstupů současně Monitor PAN umožňuje nastavit poměr odposlechu signálů pro vyvážení ve sluchátkách. Zajímavá, a řekl bych, hodně praktická funkce.

 

Další funkcí, kterou se Audient pyšní, je funkce iD ScrollControl. To je opravdu slušná vychytávka. Stačí najet kurzorem na libovolný parametr DAW včetně plug-inů, zmáčknot tlačítko iD, a ihned můžete zvolený parametr ovládat otáčením ovladače Volume. To je skvělé například pro zápisy a editace automatizace nebo parametrů plug-inů v projektu. Velice pohodlné a nesrovnatelné s prací s myší. Funkce není omezena pouze na systémy v DAW, tak mě napadlo to použít třeba i v internetovém prohlížeči, a ejhle, mohl jsem posouvat i internetový prohlížeč... Trošku jsem se pobavil.

 

Další věc, která se mi líbila, je funkce Dim, která se aktivuje stisknutím ovladače Volume. Velmi praktická funkce, která okamžitě sníží výstupní signál do odposlechových monitorů i sluchátek o 15 dB. Nemusím tak měnit nastavení původního poslechu a jednoduše kontrolovat signál při nižších hlasitostech.

 

Tlačítko Mute je celkem jasné, okamžitě zabezpečí ztlumeni výstupu pro odposlechové monitory, což je nutností, pokud nahráváte a posloucháte ve stejné místnosti. Navíc při nahrávání mikrofonů by hrozil vznik zpětné vazby, takže skokové ztlumení je vítanou a velmi praktickou funkcí.

 

Další dobrou a pro mne ocenitelnou vlastností jsou již zmíněné dva sluchátkové výstupy. To se u zvukových karet v této cenové kategorie moc nevidí.

 

Ovladač Monitor MIX hned vedle velkého kolečka pro ovládání hlasitosti umožňuje jednoduše měnit poměr odposlechu vstupních signálů a playbacku z DAW. Při otočení zcela doleva slyšíte direct monitoring a otočením doprava je to, co hraje z DAW. „Jak primitivní - ale jak účinné!“ řekl už před léty Baron Ruppert von Kratschmar.

 

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Mikrofonní vstup 1x Audient Console, třídy A
Nástrojový vstup 1x Discrete JFET
Fantomové napájení + 48 V
Sluchátkové výstupy 1x jack 6,3 mm a 1x jack 3,5 mm
Konektivita s PC USB 2.0
Rozlišení 24 bitů/96 kHz
Konstrukce kovová
Kompatibilita Windows, Mac OS X a iOS
Rozměry 133 x 120 x 62,1 mm
Hmotnost 1 kg

 

 

www:

audient.com/products/audio-interfaces/id4/overview/

Klady: 
zvuk
kovové zpracování
napájení jen z USB
kompaktní velikost
není nutno instalovat žádný software (Mac OS X)
dva výstupy na sluchátka
plnohodnotný CZ manuál
Zápory: 
Jen jeden mikrofonní vstup. Ale s tímto záměrem je karta navržena, takže to vlastně není úplně mínus, protože pokud chcete více vstupů a výstupů, máte u Audientu na výběr z dalších dvou modelů - iD14 a iD22.
Autor: 
Marek Ciml