zobrazit:

Alvarez Artist Elite AGFM80CEAR - elektroakustická kytara typu grand auditorium s výřezem

Alvarez Artist Elite AGFM80EAR je elektroakustická kytara typu grand auditorium s výřezem (cutaway). Cena je 20 400 Kč.

 

Na stránkách firmy Alvarez se dozvíme, že kytary vyrábí už od roku 1965. Na konci šedesátých let se zakladatel jedné z největších distribučních firem St. Louis Music Gene Kornblum setkal v Japonsku s mistrem luthierem Kazuoem Yairimem, který stavěl koncertní klasické kytary.

Dohodli se a společnost St. Louis Music a továrna Yairi společně začaly navrhovat a vyvíjet akustické kytary a dovážet je do Spojených států. Kytary převzaly značku španělské kytarové linie St. Louis Music Alvarez.

Za zmínku určitě také stojí, že se značkou Alvarez jsou spjata taková jména jako Joe Bonamassa, Bono, Johnny Cash, Crosby, Stills & Nash, Ani DiFranco, Jerry Garcia, Paul McCartney, Monte Montgomery, Carlos Santana, Bob Weir, Thom Yorke...

 

Materiály a ozvučení

Vrchní deska je z masivního smrku AA, zadní deska a luby z javoru. Krk je mahagonový, hmatník ze dřeva pau ferro. Nultý pražec a kobylkový pražec z pravé kosti. Krk je osazen jednadvaceti pražci a má příjemný rádius. K tělu je uchycen na čtrnáctém pražci. Šířku nultého pražce jsem změřil historickou „šuplerou“ po dědovi a snad je to 44,6 mm (na stránkách jsem info nenašel). V těle kytary je výřez (cutaway) pro snazší hru ve vyšších polohách. Na patce krku je úchyt pro upevnění řemenu. Povrch je v lesklém laku. Dílenské zpracování je velmi dobré, do detailu propracované. O ozvučení se stará ekvalizér StagePro a snímač Element, jehož součástí je ladička od L.R. Baggs.

 

 

Hra a zvuk

Kytara dobře padne do ruky. Hloubka těla se kónicky zužuje ze 120 mm na necelých 100 mm u krku a při hře vestoje nástroj dobře sedne. Pohodlí při hraní ještě zpříjemňuje zaoblení hrany v místě, kde se opírá pravá ruka. Jemná mechanika umožňuje velmi přesné ladění. Nástroj má plný, stabilní tón s dlouhým sustainem. Zvuk je krásně čitelný a jednotlivé tóny se neslévají ani při rychlejších prstových technikách. V doprovodu („beglajtu“) zní doslova luxusně, frekvenčně vyrovnaně a kompaktně.

 

Když jsem zkoušel kytaru přes komba, automaticky mě napadlo dát do rezonančního otvoru ucpávku, kvůli zpětné vazbě. Mám doma dvě, obě upravené z důvodu menšího průměru otvoru mé kytary (nechtěl jsem kdysi utratit spoustu peněz za originál, a tak jsem je obrousil). Překvapilo mě, že do testované „Alvarézky“ přesně sedly. Nicméně jsem zjistil, že i bez nich díky technologii snímání zvuku k vazbě i při poměrně silném zvuku nedochází.

 

Elektronika

Samozřejmě mě zajímalo, jak si L.R. Baggs poradí s ozvučením kytary. Postupně jsem vyzkoušel dva aparáty - AER Alfa a Bose S1 Pro. Předzesilovač funguje dobře a už při ekvalizéru nastaveném na střed je zvuk velmi příjemný. Korekce jsou plynulé a docílení požadovaného zvuku je rychlé. Záleží už jen na vašich preferencích. Mně osobně vyhovují kulatější výšky a konkrétní, avšak nepříliš dunivé basy. Po nastavení ekvalizéru jsem ještě vyzkoušel korekce Phase a Notch filtr. Jejich kombinace rozšiřuje pole barevnosti výsledného zvuku. Při hře přes zesilovač mě zaujala kytara svou dynamikou a na rovinu, jak jednou začnete nechce se vám přestat.  Ať už použijete trsátka nebo hrajete prsty, výsledek je vždy skvělý.

 

Těsně před ukončením testování jsem měl možnost vyzkoušet kytaru přes Da Capo od Udo Rosner Amps. Jsem si jistý, že oněm ještě hodně uslyšíme.

 

Hodnocení

AGFM80CEAR je univerzální nástroj s plným kompaktním zvukem, který ocení jak sóloví kytaristé, tak i ti, co hrají doprovod Uplatní se stejně tak dobře v kapele, která hraje akustický rock nebo pop, jako v rukou písničkáře, a vzhledem k citlivému snímání by mohla zaujmout i perkusivní kytaristy, pokud jim ovšem nebude vadit, že tuto krásku otlučou ze všech stran. Kvalita dle mého názoru rozhodně přesahuje cenu.

 

Typ Grand Auditorium
Série   Artist Elite
Vrchní deska masivní smrk sitka, AA
Zadní deska a luby javor
Krk mahagon
Hmatník pau ferro
Nultý pražec a kobylka pravá kost
Ozvučení ekvalizér L. R. Baggs StagePro, snímač Element
Struny D’Addario EXP16

 

https://www.alvarezguitars.com/

 

Klady: 
vyrovnaný čitelný zvuk s dlouhým sustainem
zaoblení hrany vrchní ozvučné desky a lubu
univerzální využití.
Zápory: 
Chybí (pickguard).
Autor: 
Michal Šnajdr