zobrazit:

Alva Nanoface - externí USB zvuková karta

Testovaný nástroj(e): 

Alva Nanoface je externí USB 2.0 zvuková karta, jejíž hlavní myšlenkou je jednoduchost a přímočarost ovládání.

Alva Nanoface

Concentrate - be creative

Nanoface je produktem německé firmy Alva a hned na první pohled je jasné, že ctí svou strategii. Tou je zejména jednoduchost a úspora času.

Budeme-li si trochu hrát se slovy, naprosto mi tady sedí termín audio rozhraní, mnohem více než označení zvuková karta, byť je to opravdu „totéž“. U klasických externích karet najdete většinou nějaká ta tlačítka, ovladače (myšleno potenciometry), konektory, virtuální mixupulty, routování apod., ale v případě Nanoface je ta filozofie o něco přímočařejší. Tím neříkám, že uvedené vybavení nemá vůbec, to by potom k ničemu nebyla, ale třeba ten ovladač je tu jen jeden, softwarový pult dokonce žádný.

A právě ten jeden ovladač má na starosti veškerá základní nastavení karty. V principu je to datové kolečko, jímž můžete libovolně otáčet na obě strany, a navíc je také klikací. Možná už tušíte, že kombinací klikání a otáčení se bude vstupovat do jednotlivých režimů, a vězte, že tomu tak opravdu je. Nebudu zde vypisovat jednotlivé varianty, ale můžete tak nastavit vstupní a výstupní úroveň, fantomové napájení a tzv. hardware monitoring, což není nic jiného než direct monitoring (tj. vstup jde hardwarově přímo na výstup). Ostatní funkce, jako je mapování vstupů, nastavení úrovně digitálních signálů nebo MIDI, už jsou zcela v režii vaší audio aplikace. Znovu tedy podotýkám, že Nanoface nemá žádnou virtuální konzoli ani rozhraní pro routování vstupů a výstupů.

Těžko říct, jak bude komu takové ovládání vyhovovat. Mně osobně to až tak nesedí. Mám raději, když vidím už na první pohled, jak jsou nastaveny například jednotlivé gainy, a můžu okamžitě korigovat, na druhou stranu zase máte vše zcela pod kontrolou softwarově, takže to je spíš otázka zvyku a použití.

K počítači je karta připojena přes standardní USB 2.0 rozhraní. Kabel od výrobce má na jedné straně dva USB (typ A) konektory, což možná znáte například z externích disků. I tady to má stejný smysl z důvodu zajištění dostatečného napájení. Nicméně pokud náhodou trpíte nedostatkem USB portů, nemusíte se vůbec obávat. V drtivé většině případů vám bude stačit pouze jeden hlavní konektor, což potvrzuje i výrobce na základě provedených testů. Když už jsem zmínil ty disky, tak ani tam jsem ještě nikdy nepotřeboval zapojit i druhý konektor.

Co se týče signálových propojení, realizoval je výrobce pomocí „breakout kabelu“. Zase celkem známá, byť možná méně obvyklá, varianta. Většinou jsme zvyklí mít veškeré konektory přímo na kartě, u Nanoface tam najdeme pouze sluchátkový výstup, nástrojový vstup, S/PDIF vstup/výstup a patnáctipinový konektor pro připojení breakout kabelu. Na něm jsou zbylé konektory, tj. 4x RCA (2x vstup/2x výstup), MIDI In/Out/Out a 2x XLR (vstupy s mikrofonním předzesilovačem). Řešení mi trochu zavání náchylností k mechanickému poškození a u mobilního využití třeba i tím, že zapomenu kabel doma a smůla. Karta je ale zase díky tomu lehčí a menší, takže je to jako vždy, něco za něco.

Instalace (testováno na Windows 7, 32bitové) je naprosto bezprobémová a rychlá. Výrobce doporučuje stáhnout aktuální ovladače ze stránek produktu, nicméně ty na přiloženém CD fungují také bezvadně. Velice kladně hodnotím i přiložený manuál. Rychle a intuitivně v něm najdete vše potřebné a rychle se zorientujete v ovládání karty. Kdybyste si ani tak nevěděli rady, na CD najdete také videotutoriál, který vás postupně provede instalací a použitím karty.

Diskutovat o možném využití je asi zbytečné. Karta se uplatní prostě všude tam, kde potřebujete jednoduché, rychlé a kvalitní audio rozhraní s nízkou latencí. A to je vlastně i hlavní myšlenka, kterou se návrháři snažili vtisknout do Nanoface. Žádné zbytečné nastavování - concentrate, be creative...

www

www.alva-audio.de/nanoface/cz_index.php

Klady: 
jednoduchost
zvuk
vybavenost
manuál
netřeba adaptér pro napájení
Zápory: 
pro mě osobně ovládání a breakout kabel
Autor: 
Michal Snížek