zobrazit:

Akai EIE a EIE Pro - testík zvukovek

Zvukové karty Akai EIE a EIE Pro

Obě zvukové karty jsou si podobné jako vejce vejci. Jejich tvar je určuje k umístění na pracovní stůl. Výborně se zde povedlo skloubit design s ergonomií. Oba analogové měřáky úrovní jsou přehledné a více než dobře využitelné. Přepínači si navolíme, čeho úroveň ukazují. Navíc jsou bíle podsvětlené, přičemž při špičkách se barva změní na červenou. Skvělé. Šikovné jsou tři USB porty přímo na kartě, která tak může sloužit jako hub. Zvládne i zařízení, která vyžadují napájení. Ale pokud přímo do karty zapojíme externí disk, mohou nastat potíže s rychlostí, zejména při současném nahrávání a přehrávání více stop (EIE Pro).

Obsahem balení jsou aplikace Cubase 5 Lite a Ableton Live. Karty po připojení do Vista či Win7 nepotřebují instalaci, šlapou okamžitě. Nicméně dostaneme též ASIO4ALL drivery. Ty byly nutné třeba pro Amplitube. Instalace proběhla rychle, dosažená latence byla nízká, hraní šlo bez problémů.

Práce je rychlá a snadná. Ovládání je přehledné. Rychle si navolíme, co a jak po kartě chceme. S verzí Pro jsem zkoušel současné nahrávání čtyř stop najednou. Šlapalo to na jedničku, dosažená latence byla 18 ms (44,1 kHz/16 bitů). U verze EIE musíme při práci s vícestopým nahráváním počítat s omezením daným „pomalostí“ rozhraní USB 1.0. Ovladače ASIO jsou nezbytností.

Stáhnutí manuálu ze stránek výrobce není úplně snadné. Musíme zadat své nacionále a teprve potom lze jít dál. Nicméně systém nás pustí, i když zadáme blbosti. Tuto zdržovací taktiku výrobce jsem moc nepochopil... Manuály jsou strohé, zkušenosti musíme nasbírat sami.

Je škoda, že vybavenější Pro má stříbrnou barvu, zatímco její „chudší“ sestřička červenou. Ta červená vypadá rozhodně lépe a karta působí luxusnějším dojmem.

Nezbývá než konstatovat, že se jedná o výborně navržené a dobře vybavené karty. Mají nízký šum, slušné předzesilovače a kvalitní převodníky. Cílový segment těchto zvukových karet je nabitý konkurencí. Necháme se překvapit, jak si „éčka“ povedou.

www: www.akaipro.com

Klady: 
koncepce
vybavenost
USB hub
rozhraní USB 2 (EIE Pro)
analogové měřáky, podsvětlení
Zápory: 
vypínač je vzadu
rozhraní USB 1 (EIE)
potřebují napájení (omezení mobility)
Autor: 
Ladislav Ptáček